Zlatému Krpálkovi dělal sparing Tomáš Knápek

Evropský pohár dorostu, Bielsko Biala, POL, 9.-11. 10. 2020
11.10.2020
Tomáš Knápek dostal ocenění z rukou policejního prezidenta.
11.8.2021
Evropský pohár dorostu, Bielsko Biala, POL, 9.-11. 10. 2020
11.10.2020
Tomáš Knápek dostal ocenění z rukou policejního prezidenta.
11.8.2021

Zlatému Krpálkovi dělal sparing Tomáš Knápek

Olympijský sen Lukáše Krpálka se naplnil!

Lukáš Krpálek svým vítězstvím na olympijských hrách v Tokiu 2020 se stává stejnou legendou, jakou jsou v judu Tadahiro Nomura a Yasuhiro Yamashita!

Lukáš Krpálek je prvním a vzhledem k významu úspěchu na dlouho posledním judistou v historii Československé i České republiky, který dokázal zvítězit na dvou Olympijských hrách ve dvou hmotnostních kategoriích, a to v Riu de Janeiru v kategorii do 100 kg a v Tokiu 2020 v kategorii + 100 kg. Lukáš skvěle načasoval formu, a ne každý z judistické obce věřil v jeho dobré umístění či dokonce v tento famózní úspěch.

Význam tohoto sportovního úspěchu podtrhuje i to, že byl ze všech závodníků v této kategorii nejlehčí (vážil 111 kg) s tím, že rozdíl mezi ním a některými protivníky činil až 70 kg.

Do olympijského turnaje vstoupil jako turnajová čtyřka, v prvním kole s volným losem. Ve druhém kole porazil soupeře z Íránu Mahjouba, startujícího pod vlajkou „uprchlíků“, kdy, jak sám uvedl, na olympijském turnaji není slabých soupeřů. Ve čtvrtfinále porazil Uzbekistánce Oltiboeva na ippon, kdy Oltiboev přemohl nepříjemného soupeře pro Lukáše Henka Grola. V dramatickém semifinále se Lukáš střetnul s jedním z favoritů Olympijských her domácím Japoncem Harasawou. Zápas byl dlouho vyrovnaný, až v čase „golden score“ 3:59 Lukáš zvítězil a ukončil utkání na wazari krásně provedených chvatem a vstoupil do hry o olympijské zlato!

Jeho finálovým soupeřem byl Gruzínec Tushishvili. S tímto soupeřem měl před finálovým olympijským soubojem Lukáš negativní zápasovou bilanci 0:2, kdy Gruzínec jej porazil na dvě wazari v boji o třetí místo při loňském mistrovství Evropy. Lukáš Krpálek však projevil obdivuhodnou bojovnost, silnou zápasovou psychiku a krásným hodem s nasazeným držením Lukáš zvítězil.

Pro JUDOCLUB Plzeň je cenné, že po celou dobu přípravy, a i přímo na olympijském turnaji v Tokiu, a to stejně jako při jeho zlaté cestě na OH v Riu de Janeiru, byl jeho tréninkovým sparing partnerem Tomáš Knápek, který výraznou část svého judistického života prožil v Plzni a je jedním ze základních pilířů v týmové soutěži I. ligy mužů.

Celá judistická rodina se raduje z úspěchu Lukáše Krpálka s jeho tréninkovým partnerem Tomášem Knápkem a stejně jako se zdála pro některé jako utopie obhajoba zlaté medaile, tak věříme, že vzhledem k Lukášovo tréninkové píli psychické odolnosti je i zcela reálný boj o olympijský hattrick při olympiádě v Paříži 2024.

Velká gratulace plzeňské judistické obce Lukášovi!