Český Pohár a VC Jablonec
Václav Bauer
23.4.2024

Ing. Vladimír Beneš

Ve svém pátém ročníku, Memoriálu Ing. Vladimíra Beneše 27. 1. 2024 byla uctěna jeho památka. Ing Vladimír Beneš, držitel 8. Danu, byl uveden do Síně slávy Judoclubu Plzeň. Za legendárního judistu a trenéra převzala plaketu in memoriam jeho vnučka Markéta Lintimerová, jejíž syn Šimon, se taktéž věnuje judu.

Osobnost Ing. Vladimíra Beneše je tak výrazná, že značně ovlivnil stav nejen plzeňského juda, ale i Čech, zaslouží si hlubší rozbor než několik vět. Judo věnoval veškerý volný čas a začínal v roce 1939 v AC jiu-jitsu, kde vytvořil samostatný klub. Klub se stěhoval na různá místa, ale vývoj juda byl přerušen okupací. Až po osvobození mohl judo znovu rozkvést.

V roce 1943 Beneš poprvé vybojoval 2. místo v těžké váze na mistrovství Čech a Moravy. V roce 1949 se stal AC jiu-jitsu součástí Sokola Plzeň 1 a začleněn do Spartaku LZ Plzeň. V roce 1955 byla založena sekce juda při Městském výboru pro tělovýchovu a sport, s Benešem jako předsedou. V roce 1957 byl zvolen předsedou krajské sekce.

Po návratu z Indie byl opět předsedou svazu. V roce 1966 byl Krajský svaz nahrazen Oblastní sportovní komisí, kterou vedl do roku 1968. Poté byl svaz přiřazen Středočeskému kraji. Západočeský kraj začal fungovat až v roce 1971 bez účasti Ing. Vladimíra Beneše.

Ing. Beneš se následně věnoval trenérské činnosti a byl vynikajícím trénerem pro muže a dorostence. Vytvořil náplň tréninku pro žáky, zkušenosti a metodiku výcviku. Získal 8. dan, Zlatou medaili svazu juda, ocenění za zasloužilého trenéra, trenéra 1. třídy, ústředního rozhodčího a zkušebního komisaře pro Kiu a Dany.

V roce 2015 obdržel od primátora Plzně uznání za celoživotní obětavou práci s mládeží a výchovu mladých sportovních talentů.