Hodnocení Lukášova úspěchu

Junior European judo Cup – Praha 2016
25.7.2016
OLYMPIJSKÝ PARK PLZEŇ, 5. – 21. SRPNA 2016
17.8.2016
Ukázat vše

Hodnocení Lukášova úspěchu

Za splněný sen mnoha generací českých judistů označil triumf Lukáše Krpálka na olympijských hrách v Riu de Janeiro předseda Českého svazu juda Jiří Dolejš. Váží si především toho, jak Krpálek prezentoval judo, a věří, že svaz jeho úspěch dokáže zužitkovat. „Je třeba mít štěstí na obrovský talent a to jsme měli. Lukáš má nejen obrovský sportovní talent, ale je to také skvělý kluk. Je za tím také obrovská práce trenérů, funkcionářů,“ řekl Dolejš v telefonickém rozhovoru s ČTK.

Už před olympiádou bral Krpálka za nejlepšího judistu české historie. „Teď jen potvrdil svou výjimečnost. Vyhrát olympiádu, mistrovství světa i mistrovství Evropy jen tak někdo nedokázal. V Čechách vůbec nikdo. To je úžasné. Navíc mu je teprve 25 let. Je to velká osobnost i světového juda, kde má velký respekt,“ prohlásil Dolejš.
O Krpálkově zlaté medaili byl přesvědčený ve chvíli, kdy český reprezentant nastupoval do semifinálového boje. „Když jsem viděl v záběru před nástupem to jeho odhodlání v obličeji, tak jsem říkal manželce, že si jde pro vítězství. To byl Krpálek, kterého znám. Bylo jasné, že je přejede. Tam jsem uvěřil, že to bude zlato,“ uvedl.
Šéf českého juda a vítěz Poháru mistrů evropských zemí z roku 1978 ocenil to, jak zkušeně Krpálek zvládl turnaj. „Má za sebou spoustu těžkých zápasů, ve kterých nasbíral zkušenosti. Dozrál i jako člověk a osobnost. To všechno se do toho promítlo. Na minulých hrách v Londýně byl výborně připravený technicky i fyzicky, ale teď dozrál jako člověk a plně si uvědomoval, co to znamená vyhrát,“ řekl Dolejš.
Už před Riem mělo judo také díky Krpálkovi v Česku velkou popularitu, ale zlatá medaile postavení sportu ještě vylepší.
„Je to sportovní úspěch, ale já bych ještě více vyzdvihl to, jak se Lukáš prezentoval a jaký morální kredit ukázal. Získal si velkou oblibu diváků. Díky němu byla veřejnosti předložena perfektní prezentace juda, což bude mít pro náš sport mimořádný dopad. Také to byl nejsledovanější program v televizi,“ řekkl Dolejš.
„Tohle všechno se povedlo během jediného večera, což je úžasné. V podstatě každý člověk v republice zaznamenal jeho výkon. Já měl plno gratulací od lidí, co se o judo ani moc nezajímají. A byli nadšeni jeho výkonem. Je to nadčasová událost, pro judo strašně důležitá,“ dodal.
Potěšilo ho i Krpálkovo gesto, když si na stupně vítězů vzal fotku tragicky zesnulého judisty Alexandra Jurečky. „Reprezentanti spolu tráví přes 200 dní v roce, jsou to velcí kamarádi a to neštěstí, které se stalo Sašovi, kluky hodně postihlo. Bylo to velké neštěstí. Při hrách, o které usiloval i Saša, se to promítlo do emocí,“ řekl.
Dolejš je přesvědčený, že Krpálek může za čtyři roky zlatou medaili obhajovat. Motivací pro něj bude i to, že se hry uskuteční v Tokiu, kde je judo doma. „Lukáš bude v optimálním věku. A určitě se bude snažit zopakovat tento výkon a znovu vyhrát. Tak jako v Kanadě každý umí hrát hokej a v Brazílii umí každý kopnout do balonu, tak v Japonsku umí každý udělat chvat. A uspět tam bude velká motivace pro všechny,“ uvedl Dolejš.
Ohromný den pro judo, na který se dlouho nezapomene. Tak popsal Jakub Ječmínek triumf svého reprezentačního kolegy Lukáše Krpálka na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Krpálek podle něj zlatou medailí definitivně stvrdil roli nejlepšího českého judisty v historii.
„Už dříve se to o něm dalo říct, ale tím, že to zakončil touhle zlatou tečkou, tak je to definitivní,“ řekl ČTK Ječmínek, který spolu s dalšími členy Krpálkova klubu USK Praha sledoval turnaj přímo v tréninkové hale Folimanka.
„Pro judo je to obrovský úspěch. Dlouho to byl menšinový sport, ale teď máme olympijského vítěze a jednoho z nejlepších judistů na světě. Pro české judo je to navíc olympijská medaile po 36 letech a první pro samostatnou Českou republiku. Je to ohromný den, na který dlouho nezapomeneme,“ prohlásil český reprezentant ve váze do 73 kilogramů.
Dosud byl jediným olympijským medailistou v judu Vladimír Kocman, který v roce 1980 získal bronz. „Proto je dosud legendou. Měli jsme od té doby řadu výborných judistů, ale tím, že to nepotvrdili na olympiádě, nebyli tak známí, jak by si zasloužili. Lukáš to potvrdil touhle medailí a zařadil se tak mezi českou sportovní elitu. A jen tak z ní neodejde.“
Ocenil, jak Krpálek turnaj zvládl takticky. „Lukáš si byl vědom, že olympiáda je jen jednou za čtyři roky. Poučil se z chyb, které udělal na hrách v Londýně, a nechtěl je opakovat. Byl proto opatrný, taktický a pouštěl se jen do technik, u kterých si byl stoprocentně jistý, že je soupeř nekontruje. To byl důvod, proč uspěl. Dělal to, v čem si je jistý,“ uvedl třiadvacetiletý judista.
„Byl navíc bezchybný. Nedělal zbytečné chyby jako vyšlapování, nebyl pasivní. Zápasy řídil, určoval jejich tempo. Zvládl to skvěle,“ dodal.
Česká výprava má v Riu zatím dva cenné kovy. První získal vodní slalomář Jiří Prskavec, kterému přímo na kanálu fandili právě judisté. Vodáci a judisté se přátelí a Krpálek měl poslední tiskovou konferenci před odletem v baru jiného kajakáře Vavřince Hradilka.
„Je pravda, že jsme se s nimi docela skamarádili. Hlavně Jaromír Ježek. Oni mají výbornou partu jako my, takže k sobě pasujeme,“ usmíval se Ječmínek.
Je si jistý, že Krpálek po poslední medaili, která mu chyběla ve sbírce, neztratí motivaci. Tou budou další olympijské hry v Tokiu, tedy v kolébce juda.
„Judo se poprvé na hrách objevilo v roce 1964 právě v Tokiu a teď se tam vrací. Každý judista bude chtít uspět v mekce juda, o to speciálnější to bude. Lukáš je ještě mladý judista, má spoustu let před sebou. Rozhodně nebude chtít skončit, ale bude chtít pokračovat. A uspět i tam,“ míní Ječmínek.Nepochybuje ani o tom, že Krpálek může podobně uspět i ve váze nad 100 kilogramů, kam se chystá přestoupit. „Lukáš dominuje svou silou. A největší handicap mají při přechodu do plusky judisté právě v síle. A tu Lukáš má. K tomu bude dominovat svou výbornou kondicí a bude válcovat ty těžké váhy. Pamatuji si Keidžiho Suzukiho, který měl 106 kilogramů a byl výborná pluska,“ řekl Ječmínek.David Šváb – ČTK

 

Zde si můžete prohlédnout zápasy Lukáše Krpálka.